• Işıklar Cad. No:45 Gençlik Mah. 07100 Muratpaşa Antalya

Su Kaçağı Tespiti Zor Bir Konu Mudur?

Her konu ve tesisat gibi su kaçağı da iyi tespit edilmesi gereken ve sağlam bir şekilde onarılması gereken tesisat türlerinden bir tanesidir. Yazının en başında da bahsedildiği gibi su, canlılar için temel yaşam kaynağıdır. Bu nedenle suya erişmek oldukça önemli bir konudur. Suya erişemeyen canlılar belli bir sürenin sonunda hayatta kalamaz. Su günümüzde sadece içerek yaşamı devam ettirdiğimiz bir madde değildir. Su olmadan temizlenemeyiz, diğer gıda maddelerini edinemeyiz ve yaşamsal döngüye devam edemeyiz. Bu nedenden dolayı da suya erişim oldukça önemlidir. Suya erişim konusunda önemli olan bir diğer madde de kullanabileceğimiz suya olan erişimdir. Bugün atık suları farklı alanda kullanırken arıtılmış suları tüketim amacı ile kullanmaktayız. Bu nedenle de su konusunda, tesisatlar bir arıza verdiği zaman yaptırmak önem arz etmektedir.
Su kaçağı tespiti aslında pek çok kişinin daha önce karşılaştığı bir durum ise tahmin edebileceği durumlardan bir tanesidir. Suyun beklenilenden veya normalden az gelmesi, suyun kirli gelmesi ya da suyun tamamen kesilmesi tesisat içerisinde bir kaçak olduğunu belli eden yollardan bir tanesidir. Bu olayı tespit etmek zor değildir fakat zor ve önemli olan kısmı bu detayı çözebilmektir.
Su kaçağı olan kişiler uzman bir tesisatçı çağırmalıdır. Bu tesisatçı tesisatta kaçak olup olmadığını öğrenmek için farklı yol ve yöntemlere başvuracaktır. Hiç olmasa bile temiz su ve atık su arasında bile tesisat arızasını anlamaya yönelik önemli bir fark bulunmaktadır. Şöyle ki su kaçağı bulma işlemi kolay olsa da tamir etme aşaması her zaman düşünüldüğü kadar kolay olmaz. Su kaçağı olduğu zaman tesisatçılar kamera yöntemiyle ya da temiz su için klasikleşmiş yöntemleri ile bu problemi kökünden çözebilmektedirler.
Su kaçağı bulma ve su kaçağından meydana gelen problemi onarmak kesinlikle önemli işlerdir. Tesisat içerisinde daha büyük problemlere yol açmamak ve var olan sorunun bir an önce çözülmesi açısından önemli olan bu durum ne kadar kısa sürede tedavi edilirse o kadar kısa sürede sağlıklı suya kavuşmak mümkün olacaktır. Bu nedenle kişiler evlerinde bir su kaçağı arızası olduğu zaman söküp tamir etmeye çalışmak yerine bir tamirciyi arayabilirler. Bu yol daha güvenlidir.

Sayfamızı Paylaşın